אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

יסודות הגינון האורגני


גינון אורגני הינו הליך בו מתקיימת הרמוניה מלאה בין הצמחיה הקפדה על סביבת גידול טבעית בדומה לקיומה בטבע. 

מהו גינון אורגני:

גינון אורגני הינו תהליך בו אנו נמנעים משימוש בהליכים סינטטיים ו / או כימיים שהינם תוצר לוואי של בני האדם, אלא יוצרים מרחב המשלב צמחייה נטולת הורמונים תוך שמירה על הרמוניה ואיזון טבעי ממש בדומה לאופן התפתחותם בטבע ובכך, גם הערכים התזונתיים של התוצר איכותיים יותר. 

איך מקיימים מערך אקולוגי וגינון אורגני יעיל:

על מנת להבטיח שגינת הירק שלנו אורגנית לחלוטין ונטולת הורמונים, עלינו להקפיד על מספר דברים

  • שתילים וזרעים איכותיים - יש להקפיד ולרכוש זרעים ו / או שתילים אורגניים (ניתן לרכוש כאלה במשתלות בתוספת סכום זעום של אגורות או שקלים בודדים)
  •  יש להימנע לחלוטין משימוש בחומרי הדברה ו / או קוטלי חרקים - חומרי הדברה רבים הנפוצים בשוק, מכילים חומרים כימיים רעילים העשויים לפגוע באדמה וכמובן בחרקים או יצורים העשויים להועיל לתהליך בניית הגינה. חומרי הדברה מסוג זה פוגעים באיכות הסביבה, וברב המקרים אינם יעילים לטווח הארוך, אלא להיפך. כיום, כאשר המודעות לחסרונות הרבים שבחומרי הדברה סינטטיים, נפוצים בשוק גם חומרי הדברה אורגניים המכילים חומרים טבעיים בלבד. 
  • שימוש באמצעי דישון אורגניים - בעבר, היו נפוצים מאוד חומרי דישון סינטטיים אשר הובילו לירקות, פירות וצמחי תבלין יפים וגדולים. כיום, משידוע לנו על החסרונות שבשימוש בחומרים סינטטים אלו, קיימת האפשרות לשימוש בדשנים אורגניים אשר אינם מאלצים את הצמחים לצמוח בצורה לא מאוזנת ואינם מכילים כמויות בלתי נדלות של הורמונים וחומרים כימיים אחרים. על מנת להבטיח כי האדמה שלכם נקייה מדשנים סינטטים או מחומרים לא רצויים, מומלץ לבצע דגימת קרקע ולבדוק גם את רמת ה- ph, המינרלים, וכד'
  • יש לדאוג לקרקע בריאה ופוריה - אין כל ספק כי אדמה פוריה מובילה לצמחים פוריים. על מנת להבטיח שהאדמה שלנו פורייה ואורגנית, יש להעשיר אותה בקומפוסט ביתי אותו יוצרים משאריות של ירקות ופירות פעמיים בשנה בעונות המעבר (סתיו ואביב). במקרים בהם כמות הקומפוסט המיוצרת באופן עצמאי אינה מספקת, ניתן להוסיף ולהשתמש בדשנים אורגניים אותם ניתן לרכוש בחנויות ייעודיות. 
  • השקייה נכונה חשובה לאין ערוך - ההנחה הנפוצה ביותר בקרב בעלי גינות, היא שצמחיה נובלת וקמלה בעיקר בשל התייבשות. לכן, תופעת השקיית היתר נפוצה כל כך. חשוב מאוד להקפיד על השקייה סדירה של הגינה ובכמויות מתאימות. השקייה מרובה עשוייה לגרום להצפה הגורמת למינרלים חשובים לשקוע ולחדור לעומק האדמה ובכך למנוע את החדירה החשובה כל כך לשורשי הצמחייה. מלבד זאת, השקייה מרובה עשויה לגרום לריקבון של שורשי הצמח. על מנת לבחון את מצב האדמה ואת הצורך שלה בהשקייה, יש לנעוץ אצבע לעומק של כ- 3 ס"מ לעומק האדמה ולבדוק האם היא לחה. אדמה לחה אינה דורשת השקייה. בימי החורף הגשומים, מומלץ להניח לקרקע ולא לעדר אותה או להפוך את האדמה. 
  • שימוש בחיפוי קרקע לחיסכון במים וחלחול יעיל - כאמור, השקייה לא יעילה עשויה לפגוע בהתפתחות הצמחייה. על מנת לחסוך בכמויות מי ההשקיה ולשמירה על קרקע לחה בטמפרטורה קבועה, מומלץ להשתמש בחיפוי קרקע. חיפויי הקרקע קיימים במגוון רחב של סוגים. חיפוי הקרקע יוצר חוצץ יעיל בין שורשי הצמח באדמה לבין קרני השמש הקופחות. לשמוש בחיפוי קרקע המון יתרונות, מלבד החיסכון המשמעותי במי השקייה, חיפוי הקרקע שומר על האדמה לחה, אך מונע מעשבייה שוטה לצוץ ומספק לתולעי השלשול היעילים כל כך להתפתחות תקינה של הצמח מרחב מחייה אופטימאלי. ניתן להשתמש בחיפוי קרקע מסוגים שונים כמו חיפויי קרקע אנאורגניים כמו חלוקי נחל, אבני טוף ואבני מדרך מסוגים שונים, או חיפויי קרקע אורגניים כמו קליפות עצים, גזם וכד'. לא מומלץ להשתמש בעלי עצים שנשרו מאחר וחלקם עשויים לפלוט חומרים שאינם יעילים לשורשי הצמחייה. 
  • יצירת מערך ביולוגי יעיל באמצעות חרקים - רבים מניחים שחרקים בגינה שלנו הם מטרד שיש להשמיד. אך לא כך הדבר אלא להיפך. על מנת ליצור ולהקים גינה אורגנית שמתחזקת את עצמה בצורה מאוזנת עלינו להבטיח קיום יציב של חרקים המועילים לגינה שלנו כמו שלשולים המסייעים לאיזון החומציות באדמה ומסייע להתפתחות הצמחייה על ידי  פליטת חומרים המסייעים לתהליך זה. פרת משה רבנו (מושית השבע) היעילה במיוחד בקטילת כנימות מאחר וזהו המזון העיקרי שלה. גמל שלמה שניזון מכנימות עלים ובכך מסייע במניעת התפתחותם, אך במקביל, הוא עשוי לפגוע בחרקים אחרים היעילים לגינה כמו חיפושיות, צרעות, פרפרים, דבורים ושאר מאביקים. 
  • יש להקפיד על ניקוש עשבים יעיל - את ניקוש העשבים בגינה האורגנית מומלץ לבצע באופן ידני ומחושב. יש לנקש רק את העשבים הקרובים מידי לשורשי הצמח על מנת למנוע פגיעה בצמחייה. אך חשוב לא לנקש את כלל העשבים מאחר ואלו מהווים חלק בלתי נפרד מהמאזן האקולוגי המתקיים בגינה. 
  • העצמת הצמח על ידי דילולו- על מנת להבטיח תבואה איכותית יותר, מומלץ להקפיד לדלל את התוצרת לעיתים תכופות. פרחים, פירות וירקות הם אלו השואבים את מרבית האנרגיה מן שורשי הצמח. ככלל, ככל שישנה יותר פירות / ירקת על הצמח, כך כוחו מתחלק למספר גדול יותר של מוקדים ונחלש בהתאמה. לכן, מומלץ להקפיד על דילול יזום של התוצרת. 

חברת אמא אדמה מספקת שירותי הקמת גינות אורגניות מאוזנות וגינות נוי מכל סוג. צרו איתנו קשר עוד היום.