אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

אילו פרחים כדאי לשלב בגינה


הקו בין גינה מטופחת לגינה מוזנחת אמנם אינו דק במיוחד, אך אחד הגורמים המשפיעים במיוחד על מראה הגינה, הם בחירת הצמחייה הנכונה לשילוב בגינה.

אתם יכולים להשקיע הון תועפות בהקמת גינת נוי נהדרת, אך לגלות שעד מהרה יופייה קמל והעמל הרב שהושקע בה יורד לטימיון. אחד הגורמים העיקריים למצב הזה, הוא בחירה לא נכונה של צמחייה בגינה. לצמחיה כידוע ישנה השפעה גדולה במיוחד על מראה הגינה. הצבעים הססגוניים מוסיפים לגינה חן וחיות, אך גוונים עזים אלו אופייניים בעיקר לפרחים עונתיים ולכן הטעות שבשילוב צמחייה עונתית בלבד בגינה הינה נפוצה כל כך. 

צמחיה עונתית

צמחיה עונתית הינה צמחייה המאופיינת בגוונים עזים, בצבעים ססגוניים והם אלו המעניקים כתמי צבע נאים ועניין בגינה. הגוונים היפים הם אלו שמושכים אותנו לבחור בהם בעיצוב הגינה. החיסרון הבולט שלהם, הוא תוחלת החיים הקצרה שלהם. צמחיה עונתית פורחת ומלבלבת בהתאם לעונה המתאימה לה. לאחר מכן, היא קמלה ונעלמת. לכן, על מנת להינות מגינה יפה, כדאי לנו לשלב בה צמחיה רב שנתית. בין שלל סוגי הצמחייה העונתית ניתן לזהות זנים שונים של ציניה, קתרנתוס בגוונים שונים (אדום, ורוד, לבן, סגול וכד'), פיטוניה, חמנית ועוד רבים אחרים. בבואנו לבחור את הצמחיה העונתית הססגונית לגינה, עלינו לוודא כי הזן אותו אנו בוחרים מתאים לתנאי האקלים האופיינים למקום בו הם ימוקמו.למשל, אם המקום בו נשתול את הצמחייה שלנו שטוף שמש, הרי שלא מתאים לשתול בו צמחיה הזקוקה להצללה חלקית או לצל מלא וכד'. כאשר אנו שותלים את הצמחיה העונתית, עלינו להקפיד להפוך את האדמה ולרענן אותה, ובנוסף, להעשיר אותה בדשן ולנקות משיירי עשבייה. 

צמחיה רב שנתית

צמחיה רב שנתית היא צמחיה הפורחת לאורך כל השנה. ישנם צמחים הקמלים בתום עונה מסויימת, אך צומחים חזרה בתחילת עונה אחרת. אחד המאפיינים הבולטים בצמחייה הרב שנתית הוא העדר הצבעים העזים והססגוניות אך הם שונים ומעניינים בצורתם, ובאופן פריסתם בחלל. ישנה צמחיה רב שנתית גבוהה וצרה וישנה נמוכה ורחבה, ושפע הצורות והדוגמאות גדול. לרב הצמחיה הרב עונתית ישנה פריחה עונתית. למשל, לקוציץ הרך, שהינו עשב רב שנתי, ישנה פריחה עונתית לבנה מרהיבה. אך במהלך השנה כולה, הוא נראה ירוק ופשוט יחסית. ניתן למצוא צמחיה רב שנתית שעליה בגוונים שונים של ירוקים. בהירים, כהים, צהבהבים, חומים, מפוספסים ועוד. ישנם גם צמחים שעליהם אדמדמים חומים שישתלבו נהדר בכל נוף ויעניקו לגינה כתמי צבע מגוונים. 

דשא סינטטי

אין כל ספק כי למרחב המרכזי בגינה השפעה גדולה במיוחד על מראה הגינה כולה. ברב גינות הנוי ישנה פינת ישיבה המשמשת את באי הגינה למנוחה, לאכילה ולאירוח. ברב המקרים פינת ישיבה זו ממוקמת על משטח מוסדר המיועד למטרה זו. את חיפוי הקרקע ניתן להקים ממגוון חומרים ובמגוון סגנונות. הנפוצים שבינהם הם מרבד הדשא, יציקת בומנייט ודק עץ. 

רבים אוהבים את המראה הטבעי והירוק בגינה. זה המקרים טבע ושלווה. לכן, הבחירה הנפוצה ביותר היא שילוב דשא. אך חסרונותיו של מרבד הדשא הטבעי רבים כל כך, כך שהוא הופך למסורבל לתחזוקה ולא כדאי. התחליף המוכר והנפוץ שלו הוא מרבד דשא סינטטי. מרבד ירוק, רענן ויפה שאינו דורש תחזוקה כלל מלבד התקנה מקצועית וחד פעמית. הדשא הסינטטי מעניק לגינה עוד "כתם" צבע רענן ובכל משלים את המראה הטבעי של הגינה על אף היותו סינטטי לחלוטין. חלופה נפוצה אחרת, היא שילוב דק עץ בגינה. דק העץ מעניק לחלל מראה חמים וביתי. הוא קל לתחזוקה וקל לניקוי וזמין תמיד לשימוש.  תוחלת החיים שלו ארוכה מה שמהווה יתרון נוסף. 

לבסוף, על מנת להינות מגינה ירוקה וססגונית לאורך כל השנה, יש צורך בהקמת גינה בצורה מקצועית ונכונה.