אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

איך נשמור על הדשא שלנו בריא וחיוני


הדשא, אותו מרבד ירוק המכסה שטחים נרחבים בגינה הפרטית שלנו, פגיע וחשוף למזיקים רבים. על מנת לשמור עליו ירוק ויפה, יש להקפיד על תחזוקה נכונה 

 גינה יפה משלבת גוונים טבעיים כשאשר ברב המקרים, הצבעים השולטים באופן טבעי הם הצבע הירוק והצבע החום. 2 האזורים הבולטים ביותר בגינת הנוי לרב, הם הצמחייה והעצים המעטרים את הגינה וכמובן מרבד הדשא המכסה שטח לא מבוטל מהגינה כולה. על מנת לשמור על הירוק הפורח בגינתנו לאורך כל השנה, יש להקפיד על תחזוקה נכונה. 

השקייה נכונה של הדשא:

כמובן שעל מנת שהדשא יתפתח בצורה תקינה ושיהיה ירוק ומלא חיות, יש להשקותו באופן קבוע ובכמות מספקת. אם נקפיד לשמור על הקרקע לחה במשך כל השנה, סביר להניח שהדשא יתגמל אותנו על כך. באופן כללי, מומלץ להשקות את הדשא בערך פעמיים בשבוע. (ההמלצה אינה תקפה לימי החורף כמובן).  במקרים בהם אנו מזהים התייבשות אזורית במרבד הדשא, כדאי לנו לוודא כי הדשא קיבל די מי השקייה והוא אינו סובל ממזיקים.  מומלץ מאוד לשלב מערכת השקייה במרבד הדשא על מנת לחסוך בזמן ובמים.

כיסוח וגיזום הדשא:

 על מנת שמרבד הדשא שלנו לא יעלה על גדותיו ויגיע לגובה שעלול אף להפוך למסוכן (מפאת נחשים או מזיקים מסוכנים אחרים), יש להקפיד על כיסוח וגיזום תדיר של המרבד. התדירות המומלצת לכיסוח הדשא היא בהתאם לסוג הדשא שברשותכם, ולקצב הצימוח האופייני לו אך הממוצע הוא אחת לשבוע עד אחת לשבועייים. חשוב מאוד להקפיד על כיסוח הדשא בשעות הבוקר או בשעות אחרי הצהרים בתנאי שהדשא יבש לחלוטין. כיסוח דשא לח חושף אותו למחלות ומפגעים. מומלץ להשתמש בלה חד במכסחת הדשא ולכסח בגובה אחיד. 

הדברה ודישון:

 הדשא הטבעי ירוק ויפה, אלא במקרים בהם פולשים אליו מזיקים, וקיימים רבים כאלה. המזיקים הנפוצים ביותר לדשא הם החיפושיות זבל, עשי הדשא, חדקוניות, ערצבים ועוד. קבוצת מזיקים אלו נחלקת ל- 2 קבוצות עיקריות, אלו הפוגעים בשורשי הדשא ואלו הפוגעים בעלי הדשא. חרקים רבים ניזונים משורשי הדשא ובכך גורמים להיפרדות הדשא מהקרקע מה שחוסם את אספקת המים והמזון הדרוש לדשא להתפתחות תקינה וכך חל תהליך התייבשות הדשא והוא הופך צהבהב  חום ויבש. ללא טיפול, מרבד הדשא כולו יכול לקמול תוך ימים ספורים ונזק כזה קשה יותר לשקם. 

גורמים נפוצים להתייבשות / קמילת הדשא:

מרבד הדשא הטבעי אמנם חזק ויציב לרב, אך הוא סובל ממאיימים מסוגים שונים. אם אנו מזהים התייבשות המרבד ואנו מקפידים על השקייה מספקת, ייתכן והבעיה היא לא בנוזלים אלא במזיקים או במחלות הנפוצות מאוד בדשא הטבעי  כאמור.  על מנת להחזיר למרבד הדשא הפגוע את החיות שלו חזרה, יש להקפיד על תהליך הדרגתי בו משקים את הדשא באופן יומיומי קבוע, ובכמויות מים גדולות יחסית. לאחר כשבוע עד 10 ימים, ניתן להפחית בכמויות ההשקיה ולהשקות מידי יומיים שלושה. 

בשנים האחרונות, מפאת הצורך בחיסכון המים ומפאת הזמן הפנוי שנולך ומתקצר, השימוש במרבד הדשא הטבעי במגמת ירידה ואילו השימוש בדשא סינטטי הופך נפוץ יותר ויותר. כיום, גם פארקים ציבוריים, מגרשי ספורט ופנאי וגינות ציבוריות ופרטיות מנכסות אליהן דשא סינטטי. היתרון הבולט של הדשא הסינטטי הוא במראה הטבעי שלו, במגע הנוח והנעים שלו וכמובן העובדה שהוא אינו דורש טיפול, השקייה ותחזוקה כלל. הוא תמיד זמין לשימוש. חשוב כמובן להקפיד על התקנה מקצועית ונכונהשל הדשא הסינטטי ולהקפיד בבחירת מרבד איכותי.