אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

תאורת גינה לעיצוב מושלם


לתאורת הגינה ישנה השפעה גדולה מאוד על מראה הגינה ועל נוחות השימוש בה.כדאי מאוד להקפיד להתייחס לשלב התאורה  כחלק בלתי נפרד מעיצוב הגינה.

את תכנון תאורת הגינה יש לעשות כבר בשלבים הראשוניים של תכנון ועיצוב הגינה למרות שזו תותקן כמעט אחרונה. תכנון תאורת הגינה מראש דרוש על מנת להבטח זמינות נקודות חשמל באזורים המתאימים, ובאם אין כאלה, ניתן יהיה ליצור כאלה בטרם יציקת חיפוי בקרקע או פריסת הדשא הסינטטי או כל אלמנט אחר אשר יכול לפגוע בהקמת תשתית חשמל נסתרת. אם אתם נעזרים במעצב גינות מקצועי, ככל הנראה הוא ייקח את השיקולים האלו בחשבון. אך אם אתם מעצבים את הגינה בעצמכם, חשוב שתתייחסו לנקודה זו. 

בשלב השני, עלינו לבחון היטב את עיצוב הגינה הכללי שיוקם (או שהוקם במקרים של גינה קיימת) ולבדוק עם עצמנו אילו אזורים חשוב לנו להאיר ולאיזה מטרה. למטרת עיצוב או למטרת הארת אזורים נגישים לשימוש. בשלב זה, אנו נוכל לזהות אילו גופי תאורה יתאימו ואילו נורות נוכל לשלב. האם די בנורות לד קטנות, או תאורה סולרית לנוי, האם אנו זקוקים לגוף תאורה גדול שיאיר שטח נרחב בגינה או אנו מעוניינים דווקא בנורות צבע ואווירה. 

אילו גופי תאורה נפוצים לשימוש בגינת נוי:

עמודי תאורה:

עמודי תאורה הם גופי תאורה נפוצים בעיקר בגינות גדולות. עמודי התאורה מספקים תאורה לאזורים רחבים בגינה המיועדים לשימוש גם בשעות הלילה כמו למשל רחבת פינת הישיבה, אזור המנגל וכד'. 

תאורת שבילים:

את שבילי הגינה חשוב מאוד להאיר למען בטיחות התנועה בגינה. תאורת שבילים ברב המקרים מורכבת מגופי תאורה בגובה בינוני או נמוך שאורו חולש על כל שביל הגישה או המעברים המשולבים בגינה.

גופי תאורה שקועים:

גופי תאורה שקועים מתחלקים גם הם לסוגים שונים. ישנם ספוטים המתאימים לשימוש כתאורת נוי להארת צמחיה או מקור מים כמו בריכת נוי או מפל מים וכד'. קיימים גופי תאורה שקועים אחרים המתאימים לשימוש במשטח דק וכאלו המתאימים לשימוש על קירות הבית או על חומה המכתרת את הגינה. 

גופי תאורה תלויים:

גופי התאורה התלויים נפוצים בעיקר לשימוש באזורים בהם ישנה צמחייה גדולה החולשת על אזורים רחבים או עצים גדולים. בנוסף, ניתן להציב תאורה תלויה על פרגולות או אצמעי הצללה אחרים. 

 

מומלץ לנסות ולבחור באזורים המתאימים לכך תאורה סולארית שתחזוך לנו בעלויות ותנצל באופן יעיל את קרני בשמש בגינה. באזורים אחרים הדורשים תאורה חזקה יותר, חשוב לוודא כי תשתית החשמל בטיחותית ומתאימה לשימוש בתנאי חוץ.