אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

איך שומרים על גינה צבעונית כל השנה


הקמת גינה דורשת התייחסות לפרטים רבים עלמנת להגיע לגינה יפה, נוחה לשימוש וקלה לתחזוקה. מאחר והצבע השולט לרב בגינות הוא הצבע הירוק, כדאי לנו לחשוב מראש על הצמחייה אותה נשלב בגינה שתצבע את הגינה ותהפוך אותה למעניינת יותר 

מי לא רוצה גינה צבעונית הזורקת כתמי צבע רעננים בכל פינה? על מנת להינות מצבעים ססגוניים לאורך כל השנה ולא רק בתקופת הפריחה העונתית, כדאי לנו להקפיד בבחירת הצמחייה כבר בשלב תכנון ועיצוב הגינה. 

ירוק, ירוק ועוד ירוק:

הצבע הירוק שולט ברב הגינות. השיחים, העצים, דשא טבעי או דשא סינטטי וכו'. הם אלו שמכסים את השטח המירבי בגינות. כדאי לזכור, כי גם לצבע הירוק יש קשת רחבה מאוד של גוונים. ירוק בהיר, ירוק כהה, ירוק רענן, ירוק צהבהב וכו'. אם נדע לשלב בטוב טעם גווני ירוק שונים, מראה הגינה שלנו יראה פחות מונוטונית ויותר מגוון. גדר חיה המשלבת גוונים של ירוק וצהבהב, או ירוק ולבן ופרחים עונתיים, כבר יבטיחו גיוון משפיע בגינה גם כשהפריחה לא בעונתה. עם זאת, גם אם נשלב מספר גדול של ירוק על כל גווניו, זה עדיין לא יספק לנו את התוצאה הסופית המיוחלת של גינה ססגונית.  על מנת לשמור על מראה אסתטי ונעים לעין, כדאי לשלב את הפרחים הססגוניים בצורה מושכלת. למשל, השתדלו לשלב גוון צבע נוסף או מספר גוונים דומים על רקע אחיד. הרקע האחיד (כמו למשל גדר חיה בגוון ירוק, חיפוי קרקע בגוונים שונים כמו לבן, חום, אפרפר, שחור וכד', חומה או גדר המכתרת את הגינה וכד') מאפשר לצבע לבלוט יותר והיראות זוהר ובעל משמעות

שילוב פרחים עונתיים:

פרחים עונתיים לרב פורחים בעונת האביב או בעונת הסתיו. זו התקופה בה הם מקשטים את הגינה בצבעוניות מרשימה. אך עונות המעבר הינן העונות הקצרות ביותר בשנה מה שלא מבטיח לנו גינה צבעונית לאורך כל השנה. אך אין כל ספק כי ישנה חשיבות גבוהה בשילב צמחים עונתיים בגינה. הם מרהיבים ביופיים והם עזים בגווניהם. היופי שבפרחים העונתיים הוא בעובדה שהם משנים את פני הגינה לתקופה קצרה כך שהגינה נותרת דינמית ומעניינת.

שילוב צמחים רב עונתיים:

אמנם רב הצמחים הרב עונתיים משלבים גוונים של ירוק בעיקר, אך ניתן למצוא גם כאלה שיוסיפו כתמי צבע יפים ועדינים כמו סטרקסיה ארגמנית, דושן, אגפנתוס אפריקאי, גירדיה ממולענת, ביצן אוסטרלי, אבוטילון מצוי, לנטנה עדינה (משתרעת) מרווחה קימחית ועוד.  

כדאי לשלב ערוגות צמחי תבלין או גינת ירק נחמדה שתשלב פרחים צהובים, ורודים וסגלגלים וירקות ססגוניים וכך להינות גם מצבע נוסף בגינה וגם מריח מרענן ו / או ירקות אורגניים טריים.

שילוב חפצים ופריטים נוספים בגינה:

אמנם ברב הגינות הפרטיות הנטייה היא לשלב דשא סינטטי בגינה כחיפוי קרקע המשמש לפינת ישיבה, אך אין זה סותר את העובדה שניתן לשלב אלמנטים נוספים בגוונים אחרים. למשל, שילוב של ריהוט גן בגוון אחר, שילוב של חלוקי נחל בגוונים ססגוניים, הקמת הצללה, בניית דק עץ ישתלב באופן מושלם לצד הדשא הסינטטי וכד'. 

שילוב נקודת עניין בגינה:

נקודות עניין בגינה ימרכזו את כל תשומת הלב לנקודה אחת. למשל, הקמת בריכת נוי או מפל מים, הקמת מסלעה, וכד'. 

מומלץ להתייעץ עם חברות גינון המתמחות בעיצוב והקמת גינות על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר