אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

על חשיבות ניקוז מי גשמים והצפות


ההנחה הרווחת היא שמי גשמים טובים לאדמה ולגינה שלנו באופן חד משמעי. זה נכון. אך הכל עניין של מינון. למה חשוב לנקז מי גשמים בגינה

אין ספק ולו קלוש למשמעות ותועלת הגשם לגינה. הגשם הוא מים מזוקקים ששוטפים ביעילות עודפי מלחים מאדמת הגינה. תהליך זה מסייע בחידוש וברענון הגינה. 

כמובן שמי הגשמים הם יתרון, אך עודף מי גשמים או עודף מי השקייה עשויים לפגוע באופן קשה בגינה.  הוא עשוי לגרום לרקבון השורשים ולמחלות באדמה וזאת מלבד המפגע האסתטי. על מנת למנוע מפגעים אלו, מומלץ ליצור מערכת ניקוז בגינה או לדאג לשיפוע ניקוז כבר בשלב הקמת הגינה. 

מהי מערכת ניקוז מים:

את ניקוז המים ניתן לבצע באופן עצמאי. המטרה שלנו היא לנתב את עודפי המים למקומות אחרים שזקוקים להם או למקומות שימנעו הצפה בגינה. 

אם הגינה שלכם מעוצבת בצורה כזאת שניתן ליצור בה חורים עמוקים מאוד במקומות שונים, הצטיידו במקל מטאטא או במוט ברזל דק, וצרו חורים עמורים ככל האפשר באדמה. הקפידו על קוטר קטן יחסית שלא יהווה סכנה או מטרד. חורים אלו ישמשו כ"פתחי מילוט" למי הגשמים, ואלו יחלחלו לעומק האדמה ואף יעשירו את מי התהום. במקרים בהם לא ניתן ליצור חורים מעין אלו, ניתן ליצור תעלות קטנות המנקזות את המים לאזור שלא יפגע מכמויות מים גדולות. למשל, תעלה שתוביל את מי הגשמים להשקיית העצים תייעל את מי השגשמים פי כמה. 

אל לנו לשכוח כי גם עציצים ואדניות עשויות לסבול מהצפה. על מנת למנוע הצפה באדניות, כדאי לנו לוודא כי פתחי הניקוז של העציץ או האדנית פנויים ופתוחים לניקוז מים.

איך מונעים שלוליות על הדשא הסינטטי?

דשא סינטטי הוא מרבד מלאכותי שנפרס על גבי הקרקע כיריעה גדולה. מרבד דשא סינטטי מאיכות טובה, יכיל פתחי ניקוז רבים שינקזו ביעילות של 60 ליטר מים למ"ר בדקה. אך על מנת שפתחי ניקוז אלו יבצעו את מלאכתם כראוי, חשוב מאוד להקפיד על התקנת דשא סינטטי בצורה מקצועית. בהתקנת הדשא הסינטטי חשוב לשים דגש על יצירת שיפוע עדין שימנע הצטברות מים.