אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

דשא סינטטי - מילון מונחים


החלטתם להתקין דשא סינטטי בגינה בעצמכם. החלטה מורכבת הדורשת מכם ללמוד מעט על התחום על מנת לבצע את המשימה בצורה הטובה ביותר. לפתע אתם נחשפים לעולם שלם של מושגים מקצועיים שאין לכם מושג קלוש בהם. בשביל זה קם מילון המונחים השלם לעולם הדשא הסינטטי. 

דשא סינטטי:

דשא סינטטי הוא מרבד המורכב משכבת לאטקס וסיבי דשא סינטטי העשויים פוליאתילן ומדמים סיבי דשא טבעי. הדשא הסינטטי מיועד להתקנה מחוץ לבית ובפנים הבית, ולכן הוא עמיד במיוחד גם בתנאי קור וחום קיצוניים. קיימים סוגים רבים של דשא סינטטי במגוון רחב של איכויות. חשוב להקפיד על בחירת מרבד איכותי, בעל עמידות גבוהה, בעל מסנני UV שישמרו על המרבד ירוק ורענן לאורך שנים ארוכות, ובעל חורי ניקוז שיבטיחו ניקוז יעיל של המים וימנעו הצפות ושלוליות. כדאי לוודא כי מרבד הדשא מכיל מעכבי בעירה על מנת למנוע אסונות. 

חורי ניקוז בדשא סינטטי:

כאשר פורסים מרבד גדול על השטח, עלינו לוודא כי מי גשמים או כל סוג של נוזל יוכל לזלוג ממנו במהירות ובכך ימנעו הצפות ושלוליות הגורמות למים עומדים. מים עומדים עשויים להוביל להתפרצות חיידקים ולפגוע במרבד הדשא. על מנת להימנע ממצב זה, כדאי לבחור במרבד דשא סינטטי בעל חורי ניקוז רבים ככל האפשר כך שהמים יוכלו לחלח ביעילות במהירות ממוצעת של 60 ליטר לדקה. 

תיפורים במרבדי דשא סינטטי:

איכות המרבד נמדדת על פי מספר גורמים. אחד מהם הוא סוג התיפורים. ברב מרבדי הדשא הסינטטי התיפורים הם 3/4 אינץ' או 3/8 אינץ. ככלל, ככל שהתיפורים במרבד צפופים יותר כך המרבד יהיה איכותי יותר. מלבד התיפורים הצפופים שמעידים על יצובות גבוהה יותר, גם כמות הסיבים משתנה.דשא סינטטי בעל תפירה של 3/8 אינץ', יכיל סיבים רבים יותר והוא יראה איכותי יותר, צפוף יותר ומלא יותר. 

יתדות ברזל / מסמרים מגולוונים:

על מנת לחברת את הדשא הסינטטי לקרקע בצורה עמידה ויציבה, יש לקבע את המרבד ע"י יתדות ברזל או מסמרים לקיבוע דשא סינטטי. היתדות והמסמרים עשויים ממתכת מגולוונת אשר עמידה ואינה מחלידה. 

פסי PVC:

פסי הPVC הם מעין יריעות פוליאסטר צרות, , ומשתמשים בהם למטרת חיבור בין מרבד למרבד. לעיתים אנו צריכים לשלב מספר יריעות דשא סינטטי על מנת לכסות את השטח השלם. את החיבורים הנ"ל, אנו מבצעים בעזרת פסי PVC אום מצמידים לתחתית המרבד ובכך הם מחברים בצורה סמויה בין היריעות. 

התקנת דשא סינטטי:

התקנת דשא סינטטי היא הפעולה בה  מקימים את מרבד הדשא הסינטטי בצורה יעילה ונכונה בגינה או בבית. על אדמה או על רצפה. התקנת הדשא הסינטטי כוללת מספר פעולות שאותן יש לבצע ביסודיות כמו, ניקוי והכנת הקרקע / הרצפה, יישור, פריסת מצע , הידוק המצע, הקניית שיפוע ניקוז לשטח, פריסת יריעת פלריג, קיבוע יריעת הפלריג והידוק בעזרת יתדות ברזל או מסמרים ייעודיים מגולוונים, חיתוך והתאמת מידות המרבד לשטח, חיבור יריעות המרבד זו לזו באופן מדויק באמצעות הדבקה בסרטי דבק PVC, סירוק ויישור הסיבים לאחר ייבוש מלא של הדבק. רצף ותהליך ההתקנה משתנה בין התקנה על האדמה לבין התקנה על שטח קשיח כמו רצפה או בטון. 

מילוי לדשא סינטטי:

בעבר, בראש/ית דרכו של הדשא הסינטטי, נעשה שימוש בחומרי מילוי לדשא סינטטי כמו גרגירי חול סיליקט או כדוריות גומי. השימוש בהם נעשה למטרת יישור הסיבים והקנתיית מראה זקוף ויפה. מרבדי הדשא הסינטטי כיום אינם זקוקים לעזרים חיצוניים על מנת להיות יפים וזקופים מאחר והם עשויים סיבים כפולים המעניקים להם יציבות ועמידות גבוהה יותר. התקנת מרבד דשא סינטטי הדורש מילוי כמו חול סיליקט או כדורי גומי ידרוש מאיתנו השקעה ותחזוקה שוטפת גדולה יותר של מילוי וניקיון. בנוסף, תוספים אלו עשויים להיות מסוכנים מאוד לבריאות. כדורי הגומי עשויים לצמיגי מכוניות ישנים ואלו פולטים גזים רעילים במגע עם חום. ואילו החול הוא מצע מצוין להתפתחות חיידקים ומזיקים. 

לשימוש בדשא סינטטי יתרונות רבים. הוא מקל על הקמת גינה חסכונית במים וקלה לתחזוקה, הוא נאה ומרשים למראה לאורך כל השנה והוא קל מאוד לתחזוקה. חשוב להקפיד על התקנה נכונה ומקצועית מה שיאריך משמעותית את אורך חייו.