אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

מערכת השקייה בגינה


תהליך תכנון ועיצוב גינה יפה ומטופחת במינימום מאמץ והשקעה ומקסימום חיסכון בכסף הוא תהליך מורכב אך משתלם מאוד לטווח הארוך. חלק מתכנון ועיצוב הגינה הוא שילוב של מערכת השקייה ודישון. מערכת השקייה איכותית המותקנת בצורה מקצועית, תביא להשקייה מדוייקת וחיסכון משמעותי במים. במקרים בהם משלבים במערכת ההשקייה גם מערכת דישון, גם הדשן יתפזר נכון באזורים הדורשים דישון והאדמה תהיה פורייה במיוחד.

מהי מערכת השקייה:

מערכת השקייה היא מערכת הבנויה מצנרת שלמה המפוצלת לפי נקודות השקייה המחוברת למחשב השקייה. מערכת ההשקיה חולשת על הגינה כולה ומפזרת באופן  מבוקר את מי ההשקייה ואת הדשן בגינה. במערכת ההשקייה ניתן לשלב ממטרות או טפטפות בהתאם לצורכי הגינה. חשוב להקפיד על התקנה מקצועית ונכונה של מערכת ההשקייה על מנת למנוע תקלות, שטפונות, התייבשות, ריקבון ועוד העשויים להיגרם מהשקייה לא מבוקרת.

שלבי תכנון מערכת השקייה בגינה:

השלב הראשון בהתקנת מערכת ההשקייה הוא שלב התכנון. עלינו להתייחס לגודל הגינה, לסגנון עיצוב הגינה ולתוכנית לעיצוב העתיד להיות בגינה. למשל, אם הגינה שלנו תכלול חיפויי קרקע כמו דשא סינטטי, חלוקי נחל, בטון אומנותי או בומנייט וכד', עלינו להקים את מערכת ההשקייה בטרם התקנת חיפוי הקרקע וזאת על מנת לכסות ולטשטש את הצינורות ככל האפשר. בשלב הבא, יש לתכנן את אופן ההשקייה. האם יש צורך במערכת השקייה אחת? האם יש צורך במספר מערכות השקייה? חישוב זה יתבצע בהתאם לתוכנית מיקום שתילת הצמחייה וסוגי הצמחים שישתלבו בגינה ומיקום נטיעת העצים וסוגם. חשוב להתייחס למספר נקודות ההשקייה הדרושות על מנת להחליט מאחר וככל שיש יותר נקודות השקייה על הצינור, כך לחץ המים בצינור יורד וההשקייה יעילה פחות. לכן ההמלצה היא לשלב צינורות רבים ככל האפשר עם מינימום נקודות השקייה בכל צינור ולוודא כי נקודות ההשקייה מגיעות אל אזורי ההשקייה הדרושים.

שלבי הקמת מערכת השקייה

לאחר שתכננו את חזות הגינה הסופית ולאחר שתכננו את מערכת ההשקייה, עלינו לרכוש את החלקים הדרושים לנו לצורך מטרה זו. כאשר הכל מוכן, ניתן להתחיל בהקמת מערכת ההשקייה. בשלב בראשון, עלינו לחפור תשתית לצינורות שירשתו את הגינה. את הצינורות יש לקבור בתעלות צרות של כ- 20 ס"מ עומק. בשלב הבא, עלינו לחבר אל ברז ההשקייה הראשי את המגוף, את פילטר הסינון ולבסוף את מחשב ההשקייה. בעזרת מחבר זוויתי, נחבר בין הצינורות לבין ברז ההשקייה ונפרוס את הצינורות על פי התכנון בתעלות אותן חפרנו מראש. בנקודות הדורשות השקייה, יש להתקין "יציאה" הפונה כלפי מעלה שאליה נחבר את הממטרה או את נקודת ההשקיה בהמשך. לאחר מכן, נכסה היטב את התעלות בהן עוברים הצינורות, ונקבע את חיבורים היטב לאדמה. בשלב האחרון, נחבר את הממטרות או את הטפטפות הנקודתיות ליציאות שהכנו מראש.

שילוב מערכת השקייה היא חלק בלתי נפרד מהקמת גינה חסכונית והיא מומלצת לכל בעל גינה.