אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

סגנונות עיצוב גינות


בחירת סגנון עיצוב גינה הוא עניין של העדפה אישית והוא מתקשר עם סגנון הבית שלכם והתחשבות בצרכים שלכם. לכן, בבואכם לבחור סגנון עיצוב לגינה, מומלץ לשקול היטב את כל העומד בפניכם בטרם הבחירה.  

בחירת סגנון עיצוב הגינה היא שלב חשוב מאוד. על מנת להגיע אל התוצאה הטובה ביותר, עלינו להתחשב במספר גורמים עיקריים. האם אנו מעוניינים בגינה "פורמאלית" או בגינה "טבעית". הגינה הפורמלית מתאפיינת בסדר, בדיוק ובעיצוב מוקפד. גינה מסוג זה, דורשת תחזוקה קפדנית המשתלבת יד ביד עם עלויות כספיות גבוהות במיוחד. מצד שני, ניתן לעצב את הגינה בצורה טבעית ולא פורמאלית.  עיצוב גינה בסגנון טבעי, מאופיינת במראה חופשי ופחות נוקשה. הוא מקרין שלווה ונפלא כמקום להתרגעות. לאחר שבחרנו את המראה והתחושה הסופית אליה אנו רוצים להגיע, יש לבחור את סגנון העיצוב. קיימים כיום מגוון סגנונות עיצוב ולכן, הבחירה עשויה להיות קצת קשה יותר. במדריך הבא תוכלו לקרוא תקציר על מגוון סגנונות עיצוב ואולי כך תצליחו להתחבר לסגנון שהכי מתאים לכם. 

עיצוב גינה ים תיכונית:

את סגנון הגינה הים תיכונית ניתן להקים גם בסגנון פורמלי וגם בסגנון טבעי. הסגנון הים תיכון מתאפיין בשילוב צמחי תבלין ריחיניים, סלעים ואבנים טבעיות, צמחייה ססגונית וכד'. את הסגנון הפורמלי ניתן לזהות בעיקר בעזרת הקווים החדים, הגדרת החללים המוקפדת והקפדה על צורות גיאומטריות משורטטות. ואילו בעיצוב הטבעי, הצמחיה תמוקם בתפזורת חופשית, צמחי התבלין ישתלבו עם אלמנטים דוממים אחרים ולצמחייה תינתן ההזדמנות לצמוח באופן טבעי וחופשי. ברב המקרים גינה ים תיכונית תכלול שילוב של מקורות מים כמו מפלים, בריכות נוי ומזרקות. השילוב של חיפויי קרקע מאבנים טבעיות, חלוקי נחל ססגוניים וכד' יהיה נפוץ. על מנת ליצור הצללה ומקום נוח להקמת מקום ישיבה, מומלץ להשתמש באלמנטיים טבעיים כמו שימוש בעת ובאבן. הקמת פרגולה ומשטח דק ישתלבו מצוין בגינה ים תיכונית. 

עיצוב גינה כפרית:

עיצוב גינה כפרית הוא סגנון עיצוב מקסים בשלווה ובביתיות הקורן ממנה. סגנון עיצוב זה נולד אי שם, באזור אנגליה, דווקא באזורים במעמד הסוציואקונומי הבינוני אשר חפצו בגינה נעימה בעלויות הקמה ותחזוקה זולות יחסית. עיצוב הגינה בסגנון כפרי דומה למדי לעיצוב בסגנון ים תיכוני, מאחר וגם כאן, שולטים האלמנטים הטבעיים בעיצוב. שילוב צמחייה ססגונית, עצי פרי ונוי יפים, שילוב צמחי תבלין ריחניים ואלנטים מן הטבע כמו שילוב ריהוט וטרסות מעץ או אבן טבעית, שילוב אבני מדרך טבעיות, מסלעה, בריכות דגים או מפלים ומזרקות וכד'. אמנם הגינה הכפרית נראית פשוטה להקמה, אך הקמתה בצורה מקצועית תבטיח תחזוקה מינימאלית בעלויות נמוכות משמעותית. שילוב צמחייה מטפסת, גפנים, עצי תאנה עצי זית, עצי הדר וכד'.

שילוב אביזרים דקורטיביים כמו עציצי חרס, כלים העושיים אלומניום, פלדה ונחושת, רהיטים או אביזרים עתיקים, עששיות וכד'.

עיצוב גינה בסגנון אסייתי:

עיצוב גינה בסגנון האוריינטלי מאופיין באלפנטים המשלבים מים. בריכות נוי ודגים, מפלים, שילוב גשרים זעירים מעל מקורות מים, שילוב צמחייה הגדלה בסביבה עשירה במים כמו במבוק, הרדוף נחלים, סוף מצוי, נימפאה לבנה, נופר צהוב וכד'. בנוסף, נהוג לשלב עצי בונסאי זעירים המאפיינים את הגינות הקטנות והמוקפדות בסגנון האסייתי. מרבית הגינות המעוצבות בסגנון אסייתי מושפעות מהפנג שוואי. תורת הפאנג שוואי מקרינה שלווה וטבע אך בולכת יד ביד עם אסתטיקה וסמליות עם חיבור טהור לטבע.

 

עיצוב גינה בסגנון מודרני:

עיצוב גינה בסגנון מודרני הוא העיצוב הנפות ביותר ככל הנראה. העיצוב בסגנון זה משלב לאמנטים בקווים נקיים ומוקפדים, צורות גאומטריות ואזורים מוגדרים. ניתן להבחים כי גם עיצוב בסגנון זה כולל שילוב מים זורמים. פכפוך המים אשר מעניק צליל קסום של זרימה נפוץ מאוד בכל סגנונות העיצוב. בעיצוב גינה בסגנון מודרני ניתן לראות כי המזרקות נפוצות יותר. בנוסף, סגנון עיצוב זה הכולל קווים ישרים ונקיים, כולל ברב המקרים סלילת שבילים מבטון יצוק (בומנייט) או סלילת שבילים מגרנוליט, תאורת גן בקווים קלאסיים ועצי נוי בעיקר. גם הצמחייה ברב המקרים היא צמחיה ירוקת עד המשלבת פרחי עונה ססגוניים.

 עיצוב גינה בסגנון טרופי:

עיצוב גינה בסגנון טרופי הוא כעיצוב גינה אמיץ ומתאין במיוחד לגינות גדולות ורחבות ידיים. סגנון עיצוב זה מאופיין בצמחייה שופעת באלמנטים טבעיים בעלת צבעים חדים, צמחייה טרופית מיוחדת כמו ציפור גן עדן, שרכים, עצי דקל מזנים שונים, שיחים עצי פרי טרופים כמו פאפאיה, מנגו, בננה וכד'. הגינה הטרופית קלה יחסית לתחוזקה, ושילוב אלמננטים מן הטבע כמו פינת ישיבה מעץ או מאבן טבעית, נדנדות וספלים, מפלי מים, בריכות דגים, טרסות וכד'.  גינה בעיצוב טרופי מתאימה יחסית לאקלים השורר במדינת ישראל ולכן הוא הופך קל יחסית לתחזוקה. מאחר והצמחייה שופעת בזגנון עיצוב זה, חשוב להקפיד על מיקום נכון של הצמחייה אשר ישמור על הלחות והחמימות שגינה מסוג זה דורשת.

עיצוב גינה בסגנון אנגלי:

עיצוב גינה בסגנון אנגלי הוא עיצוב מוקפד ועדין. לרב הוא יכלול אזורים מוגדרים המשמשים לגידול צמחי תבלין, ערוגות לגידול ירקות, עצי פרי מניבים, חממות זכוכית זעירות, אבני מדרך טבעיות, גדר מעץ או ממתכת עם גימורים עדינים, שבילים זרועים אבנים אדומות אשר מובילות באופן אסתטי ומוקפד לכל אזור בגינה, בריכות נוי ודגים, מזרקות עשינות, ספסלים ופסלי נוי. אך עיקר הגינה תכלול מרבד דשא (ניתן להשתמש בדשא סינטטי על מנת להקים גינה חסכונית וקלה לתחזוקה) שישמש לכפינת ישיבה. מומלץ לשלב פינות האכלה לציפורים אשר ימשכו אליהם בעלי כנף ויחיו את האזור. עיצוב גינה בסגנון זה יעניק חלוקה פונקציונאלית של השטח ואסתטיקה. 

קיימים סוגים רבים ואינסוף סגנונות עיצוב לגינות מוקפדות ומעוצבות. מומלץ להיעזר בשירותי מעצבי גינות מקצועיים על מנת להקים את הגינה בצורה הטובה ביותר.