אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

הקמת בריכת נוי בגינה


שילובים מים בגינה הופכת כל גינה לעשירה יותר ומעניינת יותר. פכפוך המים מרגיע מאוד ונעים לאוזן, ושילוב דגי נוי וצמחייה מתאימה יהפכו כל בריכת נוי למהממת. 

הקמת בריכות נוי בגינה תהפוך את הגינה שלכם למרהיבה ויוקרתית שנעים להיות בה. בריכת נוי יוצרת תחושת רוגע ואם היא ממוקמת בגינה יפה ונעימה, כל המשפחה תשמח להתיישב קרוב אליה ולהנות מפכפוך המים. אז אם אתם גרים בעיר סואנת, וגם אם אתם גרים ביישוב שקט, לכל אחד מגיע פינה פסטורלית ונעימה. 

איך מקימים בריכת נוי?

תהליך הקמת בריכת הנוי משתנה מגינה לגינה, בהתאם לגודל הגינה, למיקום שלה ולגודל בריכת הנוי הרצויה. בתחילת תהליך הקמת הבריכה, יש לבחור את המיקום שלה.

לאחר בחירת המיקום, יש לבחור את גודל בריכה. גודל הבריכה הוא בהתאם לשטח שברשותנו. לכןף הוא אינדיווידואלי. ככלל, ככל שהבריכה גדולה יותר, כך קל יותר לתחזק אותה והיא מחלזיקה מעמד מאוזנת. מומלץ שהבריכה תהיה בגודל מינימאלי של 3X3 מ'. 

עומק הבריכה חשוב גם הוא, על מנת לתת לדגים את הכלים להתמודד עם מזג אויר קיצוני, ועם חום וקור. לכן, ההמלצה היא להקים בריכה בעומק של כ- 80 ס"מ לפחות. כך במקרה של יום חם, הדגים יוכלו לצלול לעומק הבריכה ולהינות ממים בטמפרטורה מאוזנת. 

מומלץ להקים את הבריכה בימי האביב הנעימים. לטמפרטורה השפעה גדולה על השתרשות ראשונית של הצמחייה. כך, שהצמח שולח שורשים ומגיע לפסגת פריחתו בימי הקיץ.

גננים מקצועיים המקימים בריכות נוי יציעו לכם 2 סוגי בריכות. בריכה עשויה פלסטיק או בריכה המוקמת באמצעות יריעת pvc. לכל אחת היתרונות והחסרונות שלה.

הקמת מערכת פילטרציה חשובה מאין כמותה. היא תבטיח מים נקיים וצלולים לאורך זמן, היא תשמור על המים נקיים מחומרים כימיים וכד'. הקמת המערכת כוללת פילטר, משאבה ומנורת uv. כאשר לכל אחד תפקיד חשוב בתחזוקה הבריכה.

הקמת בריכת נוי יכולה להיבנות באופן חובבני ועצמאי, אך אם בכל זאת חשקה נפשכם בבריכת נוי איכותית, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע כמו מעצבי נוף וגננים מקצועים המקימים גם בריכות נוי ידעו להקים את הבריכה בצורה יעילה ונכונה, כך שעם הזמן, הבריכה תיצור מערכת אקולוגית עצמאית ולא יהיה כל צורך לטפל בה מעבר למילוי מים מידי פעם. 

איך הופכים את בריכת הנוי ליפה ומעניינת?

שילוב אלמנטים טבעיים עם מים זורמים, יעניקו מראה טבעי ומרהיב לבריכה. שילוב מפלים יוצרים עניין והופכים את הבריכה למרשימה יותר, שילוב של צמחייה צפה וצמחי מים יפים, שילוב דגים מתאימים במגוון צבעים, הקמת תאורה מתאימה, שילוב חיפויי קרקע או חלוקי נחל מסביב או בקרקעית הבריכה, כיתור הבריכה בדשא סינטטי על מנת לשמור עליה נקייה ויפה ועוד. 

איך בוחרים מיקום לבריכת נוי?

 • מקום מוצל חלקית- מומלץ לבחור מקום מוצל יחסית. הקמת בריכת נוי תחת קרני שמש ישירות עשויות לגרום להתאיידות מהירה של המים, להצטברות ירקת  וכמובן לחימום המים, מה שעלול לפגוע בדגים. מעצבי גינות וגננים מקצועיים יציעו שתילת צמחייה גבוהה באזורים החשופים יחסית לשמש להצללה אך גם חוסר שמש לא נכון. מומצלץ למצוא מקום מוצל עם שמש חלקית של כ- 3 שעות ביוםץ .
 • קרבת מקום - על מנת להינות מבריכת הנוי בצורה מקסימלית, כדאי למקם אותה קרוב לפינת הישיבה שבגינה. 
 • נגישות למים זורמים - על מנת להקל על תהליך מילוי המים, מומלץ למקם את בריכת הנוי בקרבת מקור מים זורמים. 
 • נגישות לחשמל ותאורה- על מנת להינות מבריכת הנוי גם במהלך שעות הערבף מומלץ למקם תאורת גן מתרימה שתאיר את הבריכה כולה. ניתן להשתמש בתאורת גינה עם חיבור לחשמל או בתאורת גינה סולארית, אך נקודת חשמל חשובה על מנת לספק חשמל למשאבת המים. 
 • מרחק מעצים נשירים- עלים שנשרו למים עשויים להירקב בתוכם ולפלוט אמוניה וליצור זיהום. לכן, יש להקפיד על מרחק מתאים וניקיון של עלים במידת הצורך.

כמה טיפים חשובים  בהקמת בריכת נוי:

 • מומלץ להקפיד שהבריכה לא נמוכה. בריכה נמוכה מתלכלכת מהר מאוד, וסופחת אליה מי גשם, מי ניקוז מזוהמים ואפילו מי שטיפה וניקיון עם כימיקלים. 
 • כדאי להקים בריכת נוי עמוקה. חתולים ועורבים נוטים לדוג את הדגים מבריכת הנוי. כאשר הבריכה רדודה, הדיג הופך קל יותר ובמהרה תמצאו את הבריכה שלכם ריקה. 
 • רצוי להוסיף לבריכה חומר מיוחד המונע התפתחות בקטריות
 • יש לשמור על הבריכה נקייה על מנת לשמור על הדגים ולמנוע התפתחות מחלות. 
 • אין להכניס לבריכה כמות דגים גדולה יש להימנע מצפיפות
 • מומלץ להאכיל את הדגים באופן רציף ובכמויות מתאימות. יותר מידי אוכל שנשאר במים ולא נאכל, מלכלך את המים ועשוי ליצור בקטריות.