אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

הקמת גינה חסכונית במים


ארץ ישראל שלנו עשירה בטבע מרהיב אך דלה במים. מחירי המים מרקיעים שחקים, וכיסנו נשחק אט אט, אך יש לזכור, שיקול כלכלי הוא לא המניע היחידי בהקמת גינה חסכונית. גם שמירה על איכות הסביבה שחשובה לא פחות.לכן, כולנו מבינים היום את חשיבות החיסכון במים. וחיסכון משמעותי במים מתחיל בגינה חסכונית המתוכננת בצורה מחושבת ונכונה

כל הדרכים הנכונות לחיסכון במים מבלי לפגוע בגינה הירוקה והמטופחת:

שימוש בחיפויי קרקע:

חיפוי קרקע הוא פתרון פלא מושלם לחיסכון במים. קיימים סוגים רבים של חיפויי קרקע, והבחירה בינהם נעשית ע"פ שיקולים עיצוביים, פרקטיים ותקציביים.

חיפויי קרקע טבעיים המותקנים כראוי, שומרים על הקרקע לחה ובטמפרטורה מאוזנת לאורך זמן ומונעים התאיידות המים מפני הקרקע. קיימים חיפויי קרקע אורגניים ואנאורגניים. חיפויי קרקע אורגניים הם חיפויי קרקע מתכלים כמו שבבי עץ ויריעות קוקוס אשר בהתפרקותם, הם יעילים לפוריות האדמה אך יש לחדשם מידי פעם. לעומת זאת, קיימים חיפויי קרקע אנאורגניים טבעיים כמו אבני מדרך, חלוקי נחל, אבני טוף, שומשום, גרנוליט וכדומה. חיפויי קרקע מהסוג הזה, אינם מתכלים, ידידותיים מאוד לאדמה ויפים מאוד למראה. חשוב להתקין את חיפוי הקרקע כהלכה על מנת להינות מהתוצאה לאורך זמן.

בנוסף, קיימים חיפויי קרקע קבועים. כמו דק עץ, דשא סינטטי, יציקת בומנייט ועוד. הדשא הסינטטי הוא כידוע תחליף מושלם לדשא טבעי, מאחר והוא מעניק לגינה את המראה הטבעי והמטופח ללא צורך בהשקייה ובכיסוח וניקוש עשבים, הקמת דק עץ הוא פתרון מקסים ונוח מאוד לשימוש, התחזוקה שלו מינימאלית והוא עמיד לאורך זמן. בהקמת משטח דק עץ, מומלץ לערוך סקירה מקיפה על סוגי דקים, סוגי העצים ויתרונות וחסרונות.

 

התקנת מערכת השקייה:

בתחילה, התקנת מערכת השקייה נשמעת כמו מותרות שאולי ניתן לוותר עליהן. אך לא כך הדבר. טפטפות (שהינן המצאה ישראלית חשוב לציין!) הן פתרון מושלם להשקייה מדוייקת וחסכונית במים ללא מאמץ. מערכות ההשקייה קלות מאוד להקמה, התחזוקה מינימאלית והתוצאות מירביות. קיימות טפטפות סמויות, אשר מוטמנות בקרקע ולא נראות על פני השטח, וקיימות טפטפות אשר פרוסות על פני השטח וקלות מאוד להתקנה.

השקייה בשעות הבוקר המוקדמות מאוד (5 בבוקר למשל) תניב את התוצאה היעילה ביותר. האדמה תספוג את מירב המים והצמחייה תרווה את צמאונה לאורך כל היום.

 

שילוב צמחייה חסכונית במים:

שלא כמו בדשא סינטטי, השימוש בצמחייה מלאכותית אינה באה בחשבון בגינת נוי. מעצב נוף וגנן מקצועי, ידע לתת מענה מדויק לגינה חסכונית וידע לשלב את הצמחייה הנכונה ביותר לגינה.

אין צורך להסתפק בקקטוסים בגינה, מערכת השקייה יעילה וצמחייה שאינה דורשת כמויות מים גדולות, עשויות לספק את התוצאה המיוחלת – חיסכון במים. עצי זית, עצי פרי שדורשים השקייה מסודרת הינם פתרון מצוין. באתר משרד החקלאות ניתן למצוא את הרשימה המלאה של הצמחייה החסכונית במים לגינה הביתית.

הקמת גינה חסכונית במים הינה תהליך המורכב ממספר שלבים ופרמטרים אשר צריכים להילקח בחשבון. מומלץ להקים גינה חסכונית ע"י בעלי מקצוע המכירים ומבינים בתחום על מנת להגיע לתוצאות המושלמות. תכנון נכון של הקמת הגינה החסכונית, תחסוך משמעותית בהוצאות הנילוות לתכנון לקוי.