אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף
אמא אדמה - חברת גינון ועיצוב נוף

איך מתכננים גינה מושלמת


גינה מושלמת היא גינה העונה על כל הציפיות של המשתמש בה. לכן, בבואנו לתכנן את הגינה שלנו, יש להקדיש תשומת לב מלאה לכל פרט, אף כזה הנראה לנו כשולי.

לכן, ההמלצה היא להקדיש זמן ומחשבה בטרם מתחילים בעבודה. ולעקוב היטב אחר שלבי ההקמה

שלבי בניית התקציב:

גינה מושלמת אינה מחייבת הוצאה כספית גדולה, אך מומלץ להשקיע במרכיבים איכותיים על מנת לשמור על תוצאות מיטביות לטווח הארוך. בניית התקציב בראשית התכנון, תקל משמעותית בהמשך הדרך ותמנע הוצאות גדולות ולא צפויות בסופו של תהליך.

בבניית התקציב להקמת גינת החלומות, עלינו לתכנן מראש את ייעודה, את השימוש בה ואת סדרי העדיפויות שלנו.

אחד המרכיבים החשובים בתכנון הגינה הוא קביעת הסטנדרט לו אנו מצפים. יש להתחשב בעלויות הכנת הקרקע, צמחייה, תיחום, תאורה וחפצי נוי.

שלבי תכנון הגינה המושלמת:

שלב תכנון הגינה חשוב לא פחות מזמן הביצוע, וזאת על מנת להגיע לתוצאות מושלמות ביעילות. תכנון מוקדם יקל עלינו לבנות תוכנית עבודה מסודרת אשר תחסוך משמעותית בזמן, בכסף ובעבודה.

שלבי תכנון הגינה דורש התייחסות למראה הגינה, לסגנון העיצוב, לפרקטיות שבה, לצמחייה שתשתלב בה, לתאורה שתמוקם ולאלמנטים העיצוביים שנרצה להוסיף וכמובן לתקציב.

חשוב לזכור שגינה מושלמת לא מסתכמת רק ביופייה. לכן, עלינו להתרכז בתחילה בייעוד הגינה. עלינו לשאול את עצמנו מה הם השימושים העיקריים שלנו בגינה. אם אנו נהנים לבלות את שבת בצהרים בגינה או שהגינה שלנו משמשת גם לאירוח או לארוחות משפחתיות, למשחקי הילדים והאם ברשותנו חיות מחמד שיהנו גם הם מפינת החמד החדשה.

בשלב הבא, עלינו להתמקד בסגנון העיצוב. סגנון העיצוב משפיע באופן משמעותי הן על התכנון והן על התקציב. קיימים סגנונות עיצוב רבים בתחום הגינות. עיצוב גינה ישראלית, עיצוב גינה כפרית, עיצוב גינה טרופית, עיצוב גינה טבעית פראית ועוד. בהתאם לסגנון העיצוב, תיבחר גם סוג הצמחייה וחפצי הנוי.

בשלב השלישי, עלינו להתרכז בתאורת הגינה. תאורה נכונה לגינה עושה פלאים לגינה. היא הופכת את השימוש בגינה לזמין גם בשעות היום וגם בשעות הלילה. היא מעניקה נופך עיצובי והיא קיימת במגוון רחב של דוגמאות, סוגים וסגנונות כך שניתן להתאים לכל גינה בדיוק את גופי התאורה המושלמים בעבודה.

בשלב האחרון, עלינו לעשות "חושבים" כנה עם עצמנו, ולהעריך מה רמת התחזוקה הבסיסית אותה אנו יכולים לבצע. תכנון נכון של גינה קלה ונוחה לאחזקה, עשוי לחסוך מאיתנו עמל רב ותחזוקה שוטפת, לרבות ההוצאות הנלוות לכך.

שלבי הקמת הגינה המושלמת:

לאחר בניית תוכנית העבודה, עוברים לשלב הביצוע. שלב הביצוע נעשה בשלבים המתחשבים בתוצאה הסופית. למשל, ניקיון והכנת השטח, השבחת הקרקע לשתילה (פיזור קומפוסט, יישור והקמת שיפועים למניעת הצטברות שלוליות והצפות וכד'), הכנת נקודות חשמל לתאורה ולהשקייה, התקנת מערכת השקייה סמויה במידת הצורך וכד'. רק לאחר מכן ניתן לפרוס את האלמנטים העיצוביים אותם בחרנו. כגון, הקמת חיפוי קרקע למיקום פינת ישיבה, דשא סינטטי סלילת שבילים, שתילת צמחייה, נטיעת עצים וכד'.